Our product range includes a wide range of automatic voltage regulator and main line avr.
₹ 1200 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 170-260 V |
| Display | Digital |
| Output Voltage | 200-240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 0.5 KVA-10 KVA |
| Technique | Relay Operated |
| Warranty | 2 Year |
| Efficiency | >95% at Full Load |
| Transformer Coil | Copper or Aluminium |
| Brand | Selvon |
| Material | MS |
| Automatic Reset | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Selvon |
| Current Capacity | 0.25 Kva - 10 Kva (Single Pahse) |
| Model Name/Number | 01 |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 160 - 260 V; 140 - 258 V; 120 - 285 V |
| Output Voltage | 200 - 240 V |
| Mounting Type | Wall Mounting |
| Warranty | 1 year |
| Payment Terms | Cheque or Cash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5000 / Unit Get Latest Price
| Input Voltage | 90 V-285 V |
| Output Voltage | 200-240 V |
| Brand | Selvon |
| Capacity | 8 KVA-10 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | >95% at Full Load |
| Automation Grade | Automatic |
| Automatic Reset | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Sahaj Attri (Marketing Specialist)
Selvon Instruments Pvt. Ltd.
C-48, Electronic City, Sector-63, Noida
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India