Leading Manufacturer of three phase igbt static voltage stabilizer and single phase igbt static voltage stabilizer from Noida.
₹ 58000 / Unit Get Latest Price
| Power | 6 KVA-500 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Selvon |
| Input Voltage | 400 V |
| Output Voltage | 230/400 V +/- 0.5% AC |
| Humidity | 95% (Non Condensing) |
| Frequency | 50 Hz +/- 5% |
| Reaction Time | <100us |
| Efficency | Better Than 98.5% |
| Ambient Temperature | Upto 50 Degree C |
Special Features
₹ 98800 / Unit Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Brand | Selvon 10 kva |
| Input Voltage | 180v to 280v |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 12 Months |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | Better Than 98.5% |
| Power Rating | 10 kva |
| Output Voltage | 230v +/-1% |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz +/- 5% |
| Relative Humadity | 95% (Non Condensing) |
| Ambient Temerature | Upto 50 Degree C |
| Reaction Time | < 100 us |
Minimum order quantity: 1 Unit
Single Phase IGBT Static Voltage Stabilizer are most suitable for fast, step-less and accurate Voltage regulation. These systems are built on state of the art technology with dual voltage & current tracking with robust algorithm to ensure that sensitive loads are effectively protected from grid voltage variations. The basic topology uses a buck-boost transformer with higher primary secondary ratio for voltage corrections upto +1- 25%. The Voltage correction is achieved electronically without any step changes in voltage during regulation. The system is microprocessor based & works on a feedback & control sy
Special Features
Sahaj Attri (Marketing Specialist)
Selvon Instruments Pvt. Ltd.
C-48, Electronic City, Sector-63, Noida
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India