Pioneers in the industry, we offer three phase isolation transformer, isolation transformer, isolation transformers and single phase isolation transformer from India.
₹ 32000 / Unit Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300-470 V |
| Output Voltage | 400 V |
| Brand | Selvon |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Humidity | 95% |
| Country of Origin | Made in India |
| Ambient Temperature | 50 Degree C |
₹ 28000 / Unit Get Latest Price
| Power | 0.5 KVA TO 750 KVA |
| Phase | Single/ Three |
| Input Voltage | 200/380 V |
| Brand | Selvon |
| Regulation | Regulation Better than 3% (Approx.) |
| Connections | Delta/Star For 3 Phase |
| Operating Power Factor | -0.75 to + 0.75 (0.75 Lagging to Leading) |
| Dielectric Strength | 2500 V For 60 secs |
| Resistance | Better than 1000 Mega Ohms |
| Coupling Capacitance | Less than 0.1 pf |
| Noise Rejection | Upto 100 dB (Isolation),More Than 130 dB (Ultra Isolation |
The high-frequency noises lead to obstructing the Digital-Electronic equipment, which further causes erratic behaviour, data corruption, loss of memory,etc. With the help of out isolation transformers, you can eliminate such noises and attenuates the spikes to minimum values. You can ensure complete protection against such disruptions.
Special Features
₹ 28000 / unit Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| power | 0.5 KVA TO 750 KVA |
| Usage | Industrial |
| Brand | Selvon |
| Output Voltage | 400V |
The high-frequency noises lead to obstructing the Digital-Electronic equipment, which further causes erratic behaviour, data corruption, loss of memory,etc. With the help of out isolation transformers, you can eliminate such noises and attenuates the spikes to minimum values. You can ensure complete protection against such disruptions.
Special Features
Sahaj Attri (Marketing Specialist)
Selvon Instruments Pvt. Ltd.
C-48, Electronic City, Sector-63, Noida
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India