Our product range includes a wide range of linear servo voltage stabilizer, voltage controllers, voltage stabilizers, oil cooled servo stabilizers and stabilizer repairing services.
₹ 732000 / Piece Get Latest Price
| Type | Oil Cooled |
| Rated Capacity | 250 |
| Input Voltage | 300-460 V |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 98% |
| Surge Protection | With Surge Protection |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Selvon |
| Speed Correction | Better than 20 V Per Second |
| Capacity | 250 KVA |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature | -10 C to 50 Degree C |
| Warranty | 2 Year |
| Regulation | +/- 1 % |
| IP Rating | IP 55 |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Is It Over Volt Protection | Available |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 289000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 300V-470V |
| Output Voltage | 400V |
₹ 580000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Brand | SELVON |
| Display | Digital |
This type of stabilizer is more versatile and is the most commonly used type, for use with three phase / single phase machines / loads. The basically consists of 3 single phase units of 1/3 capacity each, connected in ‘STAR’. In this type, the output voltage on all three phases are balanced even if the input voltage and the loads connected on the three phases are entirely different (unbalanced). This uses three motors along with three variacs and three solid state control circuits.
Sahaj Attri (Marketing Specialist)
Selvon Instruments Pvt. Ltd.
C-48, Electronic City, Sector-63, Noida
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India