Offering you a complete choice of products which include servo voltage stabilizers for hospitals, digital servo voltage controller, single phase air cooled servo stabilizers, digital air cooled servo stabilizer and single phase digital servo voltage stabilizer.
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Cooling Type | Dry Type |
| Usage/Application | Residential |
| Control Type | Micro controller |
| I Also Provide | Customisation in product |
₹ 22000 / Unit Get Latest Price
| Input Voltage | 160 V - 260 V |
| Output Voltage | 220 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 98% |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Display | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Selvon |
The control circuit continuously monitors the output voltage and looks for any error in the output. Any deviation in the output is immediately corrected by switching on the Servomotor. The motor coupled to the variable auto transformer increases / decreases the voltage to primary of buck / boost transformer. The buck / boost transformer adds / substracts the voltage to mains so that the output remains within the set limits.
₹ 35000 / Unit Get Latest Price
| Output Voltage | 230 |
| Automation Grade | Automatic |
| Efficiency | 98% |
| Surge Protection | With Surge Protection |
| Material | copper |
| Phase | Single Phase |
₹ 24000 / Unit Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 160 V - 260 V |
| Power Source | Electric |
| Efficiency | 98% |
| Display Type | Digital |
| Surface Finish | Color Coated |
| Frequency | 50/60 Hz |
₹ 45000 / Unit Get Latest Price
| Brand | Selvon |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 220 V |
| Warranty | 1 Year |
| Capacity | 25 KVA |
| Display Type | Digital |
| Automatic Reset | Yes |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Body Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Color Coated |
The control circuit continuously monitors the output voltage and looks for any error in the output. Any deviation in the output is immediately corrected by switching on the Servomotor. The motor coupled to the variable auto transformer increases / decreases the voltage to primary of buck / boost transformer. The buck / boost transformer adds / substracts the voltage to mains so that the output remains within the set limits.
Sahaj Attri (Marketing Specialist)
Selvon Instruments Pvt. Ltd.
C-48, Electronic City, Sector-63, Noida
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India